Mesačné archívy: marec 2014

Wellness životný štýl

V súčastnosti už pojem ,,wellness” neznamená len saunu, vírivku a masáž, ale znamená cítiť sa dobre, byť šťastný a spokojný zo sebou samým.

Znamená to životný štýl. Do životného štýlu patria aj naše stravovacie návyky, prostredníctvom, ktorých sa dá najjednoduchšie dosiahnuť celková pohoda nášho organizmu. V súčastnosti je pomerne zložité vyznať sa v stravovacích trendoch, či diétách a tak je dobré sa s touto témou obrátiť na odborníkov.

Ja osobne vykonávam toto poradenstvo prostredníctvom internetu, prípadne osobného stretnutia s ľuďmi.

 

Účinky vírivky na náš organizmus

História výriviek
Užívanie víriviek započalo v starovekom Egypte. Výhody vodoliečby boli známe pre všetky veľké svetové kultúry a to už pred niekoľkými tisíckami rokov. Vhodný typ vírivých vaní vznikol v roku 1968, nie je to teda tak dlho.

Účinky vírivky na ľudské zdravie
–   Vírivá vaňa je vhodným prostredím pre astmatikov, a všetkých, ktorých trápia problémy dýchacieho ústrojenstva. Vlhký a teplý vzduch stúpajúci z teplej vody totiž napomáha uvoľneniu nosových prieduchov.
–   Teplá víriaca voda napomáha urýchliť uzdravenie z menších vnútorných zranení, pooperačných stavov, pomliaždenín.
–   Vaše telo sa vďaka jedinečnej hydro- masáži, teplej vode, bublinovým aj farebným efektom, dostáva do stavu maximálneho uvoľnenia.
–   Pri pobyte vo vírivke dochádza k urýchleniu látkovej výmeny.
–   Poskytuje úľavu Vašej pokožke, kĺbom a svalom.

–   Vírivka účinne napomáha, ak trpíte poruchami spánku alebo máte smutnú, depresívnu náladu.

–   Má výborný vplyv na kardiovaskulárny systém.

–   Relaxačný pobyt vo vírivej vani zvyšuje telesnú teplotu, ukľudňuje a stabilizuje jednotlivé procesy ľudského organizmu, podporuje celkové Vaše uvoľnenie.
–   Kombináciou vody a tepla sa Vaše cievy rozšíria a celý organizmus sa uvoľní.
–   Kombináciou vody a tepla sa kyslík aj výživné látky dostanú do všetkých miest, kde následne blahodárne pôsobia.
–   Už pätnásť minútový odpočinok vo vírivke, zvýši obsah kyslíka vo Vašej krvi približne o 10%.

Dĺžka pobytu vo vírivke a pitný režim 

Pri tomto sa musí človek riadiť len podľa vlastných pocitov, keďže to nie je nijak určené, no netreba to preháňať. Príjem tekutín tu zohráva dôležitú úlohu, keďže vplyvom teplej vody a vlhkého vzduchu nám z tela odchádza pomerne dosť tekutín, tak ich musíme aj pravidelne dopĺňať najlepšie vo forme čistej vody.

Kedy radšej nie ? 

Ako pri všetkom, tak aj pri pobyte vo vírivke platia isté pravidlá a kontraindikácie. Medzi ktoré patria nasledovné stavy nášho organizmu : gravidita ( podľa štádia tehotenstva ) , chrípka, infekčné ochorenia, hnisavé ochorenia kože, akútne horúčkovité ochorenia

Sauna áno, či nie ? Áno !

Teplo sauny nás najviac láka počas nepríjemných a studených jesenných či zimných dní. Všetci by sme si z času na čas mali tento luxus uvoľnenia, pohody, relaxu a odbúrania stresu saunovaním dopriať. Kto však chodí do sauny pravidelne aspoň jedenkrát týždenne najmenej šesť mesiacov, ten si podľa štúdií dobre upevňuje svoje zdravie.
V prvom rade sa telo bráni prehrievaniu potením, čím sa z organizmu vylučujú toxické látky a človek si takto posilňuje obranyschopnosť voči infekciám, virózam a iným ochoreniam. Pri takto extrémnej teplote sa zvyšuje aj metabolizmus, zrýchľuje sa činnosť srdca a rozširujú sa cievy. Vplyvom tepla sa zároveň uvoľňujú svaly a do krvi sa vyplavujú endorfíny ako zdroj pozitívnych pocitov a myslenia. Po pobyte v saune nasleduje ochladenie v studenej sprche, bazéne alebo v jazere, čo sa má opakovať viackrát. Vtedy sa cievy naopak stiahnu a krvný obeh sa stabilizuje do normálu.

Dĺžka pobytu v saune 

Najprv treba v saune vydržať asi 10 – 15 minút, potom pár minút pobudnúť v chladnej vode a znova 10 – 15 minút oddychovať, takéto cykli opakujeme asi 3- 4 krát v závislosti od našich pocitov, fyzickej a psychickej kondície. No ako pri všetkom, tak aj pri saunovaní platí, že by sme mali počúvať hlavne svoje telo a zbytočne sa nepremáhať. A ako často sa tejto činnosti venovať? Odborníci odporúčajú frekvenciu raz alebo dvakrát do týždňa.

Pitný režim

Zvýšené potenie spôsobuje rýchly úbytok vody z organizmu, ale v saune medzi jednotlivými fázami nepite, aby sa telo mohlo dôkladne prečistiť. Tekutiny doplňte až po ukončení procedúry. Nikdy tiež nepite alkohol, pretože by ste mohli v saune skolabovať.

Pozitíva saunovania

odstraňuje psychickú a fyzickú únavu, uvoľňuje, zmierňuje bolesti, prináša príjemný pocit, zmierňuje stres;

telo sa otužuje, zvyšuje sa obranyschopnosť organizmu (pravidelné saunovanie znižuje napr. výskyt chrípky), dýchacie cesty sú lepšie prekrvené;

potením z tela odchádzajú škodliviny;
posilňuje srdce a cievy, zlepšuje krvný obeh, je prevenciou reumatických ochorení, infarktu a iných chorôb;
zrýchľovanie metabolizmu a zvýšenie pulzovej frekvencie
zlepšuje dýchanie i kĺbovú ohybnosť, preto je vhodná aj ako relax pre výkonných športovcov
zlepšovanie stavu pokožky, po absolvovaní sauny je vláčnejšia, zvlhčená pleť odoláva tvorbe vrások úspešnejšie
likvidovanie celulitídy
u detí dokonca napomáha zbaveniu sa stresu zo školy a pri poruchách spánku;

Kedy radšej nie?
Takmer každý zdravý človek môže ísť do sauny, ale existujú samozrejme zdravotné kontraindikácie. Do sauny radšej nechoďte, keď trpíte zápalmi obličiek, pľúc, s kardiovaskulárnymi a endokrinologickými ochoreniami, psoriázou alebo zhoršeným ekzémom alebo pri nejakom chronickom alebo akútnom ochorení. Saunu chápte skôr ako prevenciu a nechoďte do nej, ak ste už chorí, (ibaže máte saunu doma a nenakazíte ostatných). Určite do sauny nevoďte dieťa a ani seba, ak máte teplotu, angínu, kašeľ… Opatrnosť so saunovaním sa odporúča aj ľuďom, ktorý majú veľmi vysoký krvný tlak; tí by sa mali ochladzovať postupne a vyhýbať sa skákaniu do bazéna so studenou vodou. Kto trpí kŕčovými žilami, mal by v saune ležať so zdvihnutými nohami. Ľudia chorí na srdce (hlavne po infarkte), by mali saunu konzultovať so svojím lekárom.